V. Przełożona domu warszawskiego

Po przeszkoleniu w Rzymie m. Getter wróciła do kraju i objęła pod koniec 1908 r. obowiązki przełożonej domu głównego dawnej Rodziny Maryi w Warszawie przy ul. Żelaznej 97 i zakładu naukowo-wychowawczego, w którym przebywało 27 sióstr i ok. 60 dzieci.

Matka Getter uczyniła wiele dla rozwoju tej placówki. W szkole uczyło się do 600 dzieci. Zamknięta oficjalnie w 1887 r., kontynuowała działalność oświatową w otwartej szwalni, która pod pozorem kształcenia zawodowego prowadziła tajne polskie nauczanie. Matka Getter nie tylko powiększyła dom dla potrzeb szkoły, dobudowując cztery sale lekcyjne, lecz także przyjęła więcej dzieci do internatu i na naukę zawodu w szwalni (60). Przy zakładzie otworzyła czteroklasową szkołę powszechną koedukacyjną i ochronkę (1908-1909), której zadaniem było przygotowanie ubogich dzieci do pierwszych klas szkół średnich. Zorganizowała tajne kursy wieczorowe w zakresie czterech klas gimnazjum i komplety z języka polskiego. Roztoczyła opiekę nad filiami zakładu - przy ul. Hożej 53 w Warszawie i w Kostowcu (dziś pow. pruszkowski), gdzie założyła szkołę dla dzieci wiejskich (1912). Na rozbudowę domu w Warszawie zostały przeznaczone fundusze ze sprzedaży polskiej placówki Rodziny Maryi w Maribo w Danii (transakcja ta została ustalona na posiedzeniu kapituły w Odessie w 1906 r. i zarządzona przez przełożoną misjonarek w 1908 r.).

W 1912 r. matka Getter obchodziła dwudziestopięciolecie życia zakonnego. Na uroczystości jubileuszowe (na zaproszenie przełożonej generalnej sióstr misjonarek) udała się do Eingraben w Austrii, następnie zwiedziła zakłady misjonarek w Chateles we Francji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz